Аптечна довідка
+380(32) 242-59-91

avitaminoz_01Як подолати весняний гіповітаміноз

ЧИ ПОМІТНИЙ ГІПОВІТАМІНОЗ?
Найперше нестача вітамінів в організмі позначається на імунній та нервовій системах. Тому навесні батьки можуть помітити, що дитина гірше почувається, стає млявою, сонливою, менш активною. Це і є найпершою ознакою весняного гіповітамінозу. Саме в цей час потрібно поповнити організм вітамінами – натуральними чи штучними.
Ознаки більш вираженого гіповітамінозу позначаються на зовнішньому вигляді – більшість людей навесні скаржаться на випадіння волосся, ламкість нігтів, сухість шкіри. У таких випадках лікар має призначити не профілактичну дозу вітамінів, а лікувальну, можливо, у вигляді ін’єкцій.

ПРИРОДНІ ЧИ ШТУЧНІ ВІТАМІНИ?
З приходом весни батьки мають більше приділяти уваги харчуванню дитини. Якщо вони забезпечують малюку повноцінне харчування, то гіповітаміноз йому не страшний. Окрім вареної, смаженої та консервованої їжі, діти щодня мають вживати свіжі продукти – салати, овочі, фрукти, зелень. Бажано, щоб це переважно були продукти, до яких наш організм генетично пристосований, тобто вирощені в умовах нашого проживання.
З іншого боку, в нашій країні у весняний період свіжі овочі та фрукти або вирощені в теплицях і містять дуже малу кількість вітамінів, або лежать з осені і за зиму втратили значну частину вітамінів. Таких продуктів треба з’їсти дещо більше, щоб наситити організм вітамінами. Тож якщо харчування дитини недостатньо вітамінізоване, потрібно поповнити його штучними вітамінами у вигляді медичних препаратів. У період з кінця березня до середини квітня варто давати дитині полівітаміни, які випущені спеціально для дітей (кідді, біовіталь, мультитабс тощо).

ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ “ЖИВІ” ВІТАМІНИ
Якщо батьки побоюються побічної дії препаратів, треба забезпечити дитині достатню кількість вітамінів у харчуванні. Надзвичайно просте і доступне розв’язання проблеми – вирощування зелені на вікні. Висадіть у невеличких посудинах цибулю, петрушку, кріп. Важливі вітаміни для росту і розвитку дитини містяться в яєчному жовтку, м’ясі та зелених овочах. Вводячи в раціон якомога більше зелені, не забувайте про жиророзчинні вітаміни А та Е, які містяться переважно в жирах. До 6-7 років дитина має вживати щодня не менше 500 мл молочних продуктів. Щоб не втратити вітаміни під час приготування їжі, готуйте страву на невеликому вогні під закритою кришкою.
ВІТАМІНИ ПОТРІБНІ В БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ
На 1-му році життя всі діти мають вживати лише материнське молоко. Тому мати, яка годує груддю, повинна навесні їсти достатньо фруктів та овочів або приймати спеціальні вітаміни для вагітних та матерів-годувальниць. Через материнське молоко вітаміни потрапляють до організму малюка спеціально адаптованими і повністю ним засвоюються.
Якщо дитина на штучному вигодовуванні, їй треба давати високоадаптовані молочні суміші, що містять вітаміни. Для всіх інших вікових груп є полівітаміни в таблетках, драже або сиропах.
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПОЛІВІТАМІНИ
Перш ніж давати дитині полівітаміни, зверніть увагу на упаковку. Там обов’язково має бути помітка, що ці вітаміни можна вживати дітям. Також на упаковці має бути вказана доза вживання з урахуванням віку дитини. Приймати полівітаміни можна не довше, як 3-4 тижні, у березні-квітні. Якщо доза полівітамінів підібрана згідно з віком дитини, вони не спричиняють жодних побічних ефектів. Не потрібно приймати вітаміни постійно протягом року, бо таким чином відбувається перевантаження організму, який буде змушений працювати на знешкодження надмірної дози вітамінів.

ДОДАТКОВО ВІТАМІНИ РЕКОМЕНДУЮТЬ ПРИЙМАТИ:
При хронічних захворюваннях. Під час хвороби відбувається активізація обмінних процесів в організмі і підвищене використання вітамінного запасу. Відповідно потреба у вітамінах зростає. Особливо вони потрібні в період одужання, коли відбувається відновлення організму.
Під час алергозів. Окрім полівітамінів, таким дітям додатково потрібен вітамін А.
За ферментативної недостатності (невсмоктування вітамінів травною системою). Цим дітям призначають ферментні препарати і полівітаміни не лише у весняний період, а й протягом усього року. На щастя, таке захворювання спостерігають у незначного відсотка дітей.

Олександра Тяжка, професор, завідувачка кафедри педіатрії № 1 Національного медичного університету
ім. О.О. Богомольця

За матеріалами http://electric.org.ua

Мережа аптек «Сальве» дбає про широкий асортимент вітамінів та вітамінних комплексів у всіх наших аптеках. Наші кваліфіковані працівники завжди готові надати Вам вичерпну інформацію про той чи інший препарат. Не забувайте порадитись з лікарем, перш ніж приймати рішення про купівлю вітамінів, особливо якщо Ви обираєте їх для дітей.

  • Здоровий спосіб життя
  • Здоров’я дитини
  • Гірудотерапія
  • Ваша аптечка
  • Застуда і грип
  • Ароматерапія