Аптечна довідка
+380(32) 242-59-91

Гіпертонія – це захворювання, яке характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в результаті нервово-функціонального порушення судинного тонусу. Цим захворюванням страждають переважно люди старше 40 років. Але останнім часом гіпертонічна хвороба «молодіє», тобто часто нею страждають молоді люди (однаково часто чоловіки і жінки).

Слід відрізняти гіпертонію від симптоматичної гіпертензії, коли підвищення артеріального тиску є одним із симптомів якогось захворювання, при чому не найголовнішим. Прикладами таких захворювань можуть бути ураження головних ниркових артерій (звуження їх просвіту), атеросклероз аорти та її головних гілок, захворювання ендокринних залоз і пр.

Однією з основних причин гіпертонічної хвороби слід вважати нервово-психічне перенапруження, наприклад, тривалий хвилювання великої сили, психічна травма, емоційне потрясіння, переживання. Крім того, розвитку цього захворювання сприяють паління, атеросклероз. Великий ризик розвитку гіпертонічної хвороби у жінок в період вікових перебудов, коли відбувається зміна гормонального фону (клімакс). Не слід забувати і про наслественность.

Розглянемо процеси, що відбуваються в організмі під час розвитку гіпертонії. Під впливом стресової ситуації відбувається підвищення збудливості кори головного мозку і вегетативних центрів гіпоталамуса. Це призводить до спазму артеріол внутрішніх органів, в першу чергу нирок. Порушується кровопостачання ниркової тканини (ішемія), що провокує вироблення нирками реніну. Ренін, у свою чергу, сприяє активації ангіотензину-2, що володіє судинозвужувальну дію. У результаті цих процесів підвищується артеріальний тиск.

У початковий період захворювання людина скаржиться на:

* Слабкість,
* Зниження працездатності,
* Безсоння,
* Запаморочення,
* Головні болі,
* Шум у вухах,
* Важкість у голові.

Пізніше відзначається поява задишки при фізичному навантаженні (біг, підйом на сходи і т.д.). Об’єктивним ознакою є підвищення артеріального тиску (як систолічного, так ідіастоліческого) 140/90 мм рт. ст. і вище. Характерною ознакою гіпертонічної хвороби є періодичне короткочасне різке підвищення артеріального тиску – гіпертонічний криз. Він може тривати від декількох годин до декількох днів. При цьому хворий скаржиться на сильний головний біль, пітливість, відчуття жару, колючі болі в області серця, нудоту, рвоту.Вознікновенію гіпертонічного кризу сприяють коливання атмосферного тиску, психічні травми і пр.

Тривалий перебіг гіпертонії і її неадекватне лікування (як правило, самолікування) призводить до ураження судин серця, нирок, головного мозку. Одночасно розвивається атеросклероз коронарних артерій, що веде до ішемічної хвороби серця, стенокардії, інфаркту міокарда. Крім цього, можуть розвиватися різні нефропатії, ниркова недостатність, інсульт та інші стани, безпосередньо загрожують життю людини. Тому лікування гіпертонічної хвороби має суворо контролюватися лікарем-спеціалістом.

Лікування гіпертонії, як і всякого іншого захворювання має бути комплексним. Важливе значення набуває припинення куріння, нормалізація режиму праці та відпочинку, достатній сон, лікувальна гімнастика.

Природно, під час лікування гіпертонії не обійтися без лікарської терапії. Так як основною причиною захворювання і гіпертонічних кризів є стрес і психічне перенапруження, то призначаються седативні засоби (наприклад, натрію бромід, гліцин, кореневища з коренями валеріани, трава пустирника, трава горицвіту весняного, трава пасифлори та ін.) Ці препарати мають не тільки заспокійливою дією, але і покращують сон, зменшують психо-емоційне напруження.

Крім того, лікар призначає діуретики (сечогінні препарати). Вони сприяють виведенню надлишків рідини із організму, що веде до зменшення обсягу циркулюючої крові і, як наслідок, відбувається зниження артеріального тиску. В якості сечогінних призначають гипотіазид, індапамід, фуросемід, кислоту етакріловую, діакарб, тріамтерен, спіронолактон, маніт, листя мучниці та ін

Мабуть, головними препаратами у лікуванні гіпертонії є гіпотензивні засоби. Призначати їх і контролювати стан пацієнта повинен тільки лікар! В даний час на фармакологічному ринку величезний вибір ліків, що знижують тиск, часом відрізняються тільки назвою і фірмою виробником. Але основними препаратами є резерпін, празозин, еналаприл, лозартан, дибазол, гідрохлортіазид та ін

Так само лікар залежно від клінічної ситуації виписує гангліоблокатори (пентамін, гігроній), антиадренергічні речовини (наприклад, атенолол), міотропні засоби (нітрогліцерин) і т.д.

Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням або ж повністю ігнорувати захворювання. І в тому і в іншому випадку розвиваються важкі ускладнення, здатні привести до загибелі хворого. Існують певні комбінації препаратів, які найбільш ефективні потяг гіпертонії. Їх підбирає фахівець у залежність від перебігу захворювання, ступеня тяжкості, віку пацієнта та інших факторів.

  • Здоровий спосіб життя
  • Здоров’я дитини
  • Гірудотерапія
  • Ваша аптечка
  • Застуда і грип
  • Ароматерапія