Аптечна довідка
+380(32) 242-59-91

Побутові та інші травми, перша допомога
І діти, і дорослі часом отримують різного роду побутові травми. Як з ними справлятися, і чи варто справлятися самому? Інколи варто довірити себе або дитину лікарю, а інколи вистачить підручних засобів.

Найпоширеніша побутова травма це звичайне забиття. Загалом, нічого страшного в забитті не немає, виключаючи забиття голови або суглобів. На місці удару утворюється синець, поступово міняючий колір від синього до жовто-зеленого. Все залежить від місця удару і розмірів гематоми. Із звичайним невеликим синяком справляються за допомогою холодного компресу, приклавши лід (підійде будь-який продукт з морозильної камери) обернутий в бавовняну тканину, до хворого місця. Якщо біль сильний, можна дати трохи знеблювального препарату всередину (обов’язково звертайте увагу на вікові обмеження при вживанні препарату!) або скористатися місцевими анальгетиками – мазями, гелями. Якщо на місці удару утворюється пухлина необхідна консультація лікаря, – сильна пухлина і різкий біль можуть свідчити про переломи або тріщини в кістці, розтягнення, надриви зв’язок. У такій ситуації необхідний огляд, можливо рентген. Удари голови, що супроводяться втратою свідомості, нудотою і запамороченням можуть свідчити про струс мозку, який не можна діагностувати удома. Удар може супроводитися садном і порізами, які необхідно обробити, щоб не допустити попадання інфекції. Загальні рекомендації при ударах – холодний компрес, спокій, можливо, нанесення йодної сітки через добу після травми.

Скалка – невеликий шматочок чужорідного тіла, що випадково попав в тканини, може бути болючим і неприємним, а може і майже непомітним. У будь-якому випадку скалку слід видалити, чужорідне тіло може викликати сильне нагноєння. Якщо ви можете “підчепити” скалку пінцетом або голочкою, вимийте руки, знезаразьте місце входу скалки і видаліть її. Якщо скалка знаходиться дуже глибоко – її можуть видалити в найближчій лікарні, зробивши місцеве знеболення і трохи надрізавши шкіру. Якщо видаляєте скалку вдома, обов’язково видавіть з ранки трохи крові, щоб видалити можливі залишки інфекції. Якщо ранка не кровоточила, просто заклеюємо її медичним пластиром. В разі неповного видалення скалки може утворитися гнійник, про який ми розповімо нижче.

Гнійники, нариви – виникають на тому місці, куди потрапила інфекція. Загальний принцип мало відрізняється від боротьби із звичайними гнійними прищиками – дезинфекція, видалення гною за допомогою витягуючих мазей або механічно. Мазі – іхтіолова, мазь Вишнєвського і тому подібне продаються в будь-якій аптеці, якщо аптеки поруч немає (у поході або далеко від житлового центру) можна скористатися вимитим нарубаним дрібно листком подорожника, заздалегідь загорнувши його в тканину. Якщо кількість запалень велика, або розміри гнійника великі, необхідно звернутися за консультацією лікаря, у випадку фурункульозу потрібні не лише домашні маніпуляції, але і прописані лікарем антибіотики.

До побутових ускладнень можна віднести сонячний і тепловий удари. Захист від них простий – світлий бавовняний одяг, нормоване перебування на сонці або в жаркому приміщенні, відмова від спиртних напоїв під час жаркої сонячної прогулянки. Ознаки обох ударів схожі: нудота, блювота, потемніння в очах, запаморочення, непритомність. В разі теплового удару можливе утрудення дихання або повна його зупинка. У будь-якому випадку, якщо стан хворого не вселяє побоювань, відводимо (відносимо) його в прохолодніше місце, з хорошим доступом повітря, потихеньку нормалізуємо температуру тіла прохолодними обтираннями, даємо випити води і жарознижуючого. В разі глибокої непритомності обов’язково викликаємо швидку.

Вивих, перелом – в цих випадках самолікуванням займатися не потрібно. Необхідно відразу ж викликати швидку, проте, деяку першу допомогу можна надати. В разі вивиху необхідно знерухомити місце вивиху за допомогою пов’язки або шини, не зашкодить холодний компрес. В разі перелому методи приблизно такі ж – зафіксувати місце перелому і доставити хворого до медичної установи. Вивихи і переломи дуже болючі, саме тому надійна фіксація пошкодженої ділянки допоможе хворому перенести транспортування до медичної установи з найменшими втратами. В разі кровотечі при відкритому переломі необхідно зупинити кров за допомогою тугої пов’язки, проте не тримаєте її довше за годину.

Укуси: укуси комах або тварин можуть бути не лише болючими, але і небезпечними. В разі алергічної реакції необхідний укол антигістамінного засобу, в разі укусу змії – укол сироватки. Собаки, кішки, дикі птиці і тварини можуть бути носіями різного роду інфекцій, тому огляд лікаря і курс уколів не пошкодить. При укусі змій існує думка, що досить надрізати рану і відсмоктати отруту, виплюнувши її. В принципі, ви сповна можете це зробити, якщо упевнені у відсутності у себе карієсу, прикушеного язика і інших мікротравм на слизовій оболонці. В разі будь-якого отруєння важливою є реакція людини на певну отруту, тому ризикувати не варто, залиште цей метод на крайній випадок, і якщо доведеться ним скористатися, обов’язково часто спльовуйте кров, що відсмоктується з отрутою. Припікати рану, давати потерпілому спиртне, перетягувати кровотік джгутом не варто – ці методи не допомагають, а навпаки ускладнюють подальше лікування.

Кліщі – досить небезпечні комахи. Кліща, що вкусив вас, можна помітити лише після ретельного огляду, який обов’язково необхідно зробити після прогулянок по лісу. Кліщі також є переносниками захворювань, тому, помітивши кліща на свій шкірі, необхідно щонайшвидше видалити його. Це можна робити в медичній установі, можна спробувати впоратися своїми силами. Якщо доводиться робити все самому, не мажте кліща маслом, чекаючи що він вилізе сам – не вилізе, просто задихнеться. Кліща необхідно витягувати як шуруп або цвях – злегка похитуючи і як би викручуючи його з ранки. Видаливши комаху необхідно продезинфікувати ранку, руки і інструменти.

Ситуації бувають різні, не завжди варто бігти до лікаря з невеликою подряпиною, але і тільки на себе покладатися не варто. Будьте акуратні і бережіть один одного.

maxybaby.net.ua

  • Здоровий спосіб життя
  • Здоров’я дитини
  • Гірудотерапія
  • Ваша аптечка
  • Застуда і грип
  • Ароматерапія