Аптечна довідка
+380(32) 242-59-91

Період дитинства, коли дитя радує вас своєю беззубою посмішкою, проходить приблизно через п’ять місяців після народження: в цей час зазвичай починається прорізування зубів. У період між шостим і восьмим місяцями життя починають з’являтися центральні різці нижньої щелепи, а потім і верхньої. До 8-12 місяців – бічні різці спочатку на нижній, а потім на верхній щелепі. До 12-16 місяця прорізуються тимчасові жувальні зуби, до 16-20 місяця – ікла і до 20-30 місяця – другі жувальні зуби, які закінчують формування молочного прикусу.

Прорізування

Частенько батькам складно визначити, чи ріжеться у маляти зубчик чи його реакція викликана іншими причинами. На прорізування зубів може вказати надмірне слиновиділення, почервоніння ясен, роздратування шкіри довкола рота, пронос, часті пробудження ночами. Якщо маля із задоволенням дозволяє засунути йому в рот палець і помасажувати ясна, але не дає вам заглянути в рот, це одна з ознак прорізування зубів.

У одних дітей зуби прорізуються рівномірно з місяця в місяць, в інших різкі сплески чергуються з паузами. Інколи за тиждень виникають відразу 4 горбки, що означає швидку появу нових зубів; в цьому випадку вас чекає особливо турботливий час.

Процес прорізування зубів може турбувати і дратувати дитину. Коли ріжуться тимчасові жувальні зуби, деякі малята відчувають дуже сильний біль, у них розпухають ясна. Полегшити маляті неприємні відчуття можна за допомогою холодного компресу у формі зубної дуги. Зубки, що пробиваються, викликають у маляти бажання погризти що-небудь або кого-небудь.

Йому потрібне щось тверде, об що можна почухати подразнені ясна. У цей період можуть з’явитися сліди зубів на поручнях ліжечка, маля може покусувати і стискувати яснами ваш палець і навіть груди під час годування. Дайте маляті пожувати що-небудь холодне і тверде – це може бути охолоджене печиво або спеціальне жувальне кільце.

Що стосується їди, то тут ситуація складається по-різному. У одних дітей прорізування зубів на харчуванні ніяк не позначається, деякі вимагають більше їжі, але є і такі діти, які відмовляються від їди в період прорізування зубів. Найголовніше – не панікувати, голодним маля не залишиться: як тільки больові відчуття пройдуть, дитя надолужить прогаяне. Спробуйте полегшити страждання малюка, використовуючи для годування холодну ложку.

Обов’язково купіть в аптеці спеціальні “прорізувачі” (краще з пухирцями і з спеціальним гелем всередині). Перед тим, як давати їх дитині, можна покласти на 20 хвилин в холодильник – ефект буде кращим. Якщо у дитини піднялася висока температура і видно, що біль його мучить, дайте йому жарознижуючий засіб, лише обов’язково на основі парацетамолу.

При прорізуванні зубів також рекомендується змащувати ясна спеціальними гелями. Проте ці препарати не можна використовувати дуже часто: максимум 6 раз на день, з перервами не менше 3 годин. В період прорізування зубів дитина особливо потребує спеціального догляду за слизовою оболонкою порожнини рота. Зняти запалення і супроводжуючий його больовий симптом повинні допомогти біологічно активні компоненти із зубних паст.

Починаємо догляд за порожниною рота малюка

Фахівці рекомендують починати очищати ясна за допомогою марлі відразу ж, як з’являється перший зуб, це приблизно між шостим і сьомим місяцями. Найзручнішим пристосуванням для чищення зубів у маляти буде палець батька, обгорнутий марлею. До речі, цей спосіб підходить і для дітей старших, якщо вони відмовляються користуватися зубною щіткою.

Наступним етапом повинна стати силіконова зубна щітка – масажер у вигляді напальчника, що одягається на палець батька. Для плавнішого переходу дитини до класичної зубної щітки треба перш за все зацікавити її, наприклад, давши розглянути дорослу зубну щітку і показати, що з нею роблять, підкреслюючи: “Так само, як мама і тато”.

Приблизно в рік можна подарувати малюкові його першу зубну щітку і постаратися, щоб навчання принесло йому задоволення і нагадувало гру. Якщо він полюбить імітацію чищення зубів, потім буде простіше навчити його серйозно займатися цією важливою справою.

Малятам подобається, що вони роблять все як дорослі, отримують величезне задоволення від самого процесу намазування пасти, проте частенько їм не подобається її гострий смак. Тому застосовуйте лише спеціальні дитячі пасти з м’яким, приємним для дітей ароматом. Стоматологи попереджають, що дітям украй шкідливо заковтувати надто багато пасти, що містить фтор, тому для найменших дітей рекомендовано застосовувати лише зубну пасту, що не містить фтору.

Догляд за порожниною рота дитини з 3 років

Приблизно з 2,5-3 років дитина повинна чистити зуби вже самостійно, використовуючи дитячу зубну щітку. Батьки повинні дочищати зуби дитини, оскільки самостійно малюк не зможе добитися необхідної якості гігієни. Важливо привчити дитину до чищення зубів в максимально ранньому віці. Як тільки вона зможе дійти до раковини самостійно, дитина повинна разом з мамою починати освоювати чищення зубів.

Давайте дитині самій потримати щітку, коли чистите їй зуби, якщо малюк братиме участь в цій процедурі, то швидше звикне до неї. Більш всього малята протестують, коли щітка глибше просувається в рот (у них ще сильний блювотний рефлекс), тому починайте з передніх зубів і поступово просувайтеся до жувальних. Маляті треба купувати зубну щітку лише з штучною щетиною.

Для різноманітності можна мати дві, наприклад, блакитну на ранок, рожеву на вечір. Необхідно враховувати, що коли дитина вчиться чистити зуби, жорсткою щетиною можна травмувати слизову оболонку губ, щоки, ясна, тому щітка має бути обов’язково з м’якою щетиною. У будь-якому випадку щітку треба міняти раз на три місяці.

Весь процес повинен займати 2-3 хвилини: багато компонентів зубної пасти вбираються повільно, але потім і захищають зуби достатньо довго. І ще одне дуже важливе правило: зуби потрібно чистити після їди. Часто дорослим важко з цим змиритися: у нас довгий час було прийнято навпаки. Але малюка треба відразу ж привчати робити це правильно.

Дитині особливо потрібні мікроелементи, що беруть активну участь в “побудові” зубів і зміцнюють їх структуру, – це з’єднання фтору і кальцію. Кажучи про фтор, необхідно ще раз акцентувати увагу на вибірковості і обережності його вживання в дитячих зубних пастах. Так, постійне проковтування зубної пасти може привести до хронічного передозування надходження фтору в організм. Фтор, на відміну від багатьох вітамінів і мінеральних речовин, має досить вузький діапазон, в якому він корисний і шкідливий.

Це означає, що в необхідних кількостях він допомагає, але коли його занадто багато – шкодить, роблячи зуби дуже крихкими. Що ж до постійного передозування фториду в ранньому дитинстві, то найбільш поширеним негативним результатом є флюороз постійних зубів. Відомо також, що надлишок надходження фтору в організм підвищує ризик розвитку такої патології як гіпофункція щитовидної залози.

Саме тому дітям в ранньому віці, що ще не вміють спльовувати і ополіскувати рот після гігієнічної процедури, рекомендується застосовувати для чищення зубів зубні пасти, що не містять фтор. Важливо розуміти принцип вибіркового підходу залежно від віку і застосовувати зубні пасти з різною концентрацією фтору залежно від віку дитини, з врахуванням його фізіологічних потреб.

Коли дитина навчиться спльовувати після чищення зубів, зубну пасту необхідно змінити. Грамотне вживання спеціальних дитячих засобів гігієни порожнини рота допоможе зберегти здоров’я дитяти. Регулярний догляд за зубами з наймолодшого віку допоможе сформувати звичку стежити за чистотою і здоров’ям. А гра з яскравою красивою щіткою і смачна зубна паста перетворять процес чищення зубів на задоволення.

Збереження здорових тимчасових зубів до фізіологічної зміни дозволить уникнути проблем з постійними зубами в майбутньому, не лише пов’язаних з руйнуванням зубів карієсом, але і складніших: проблем з прикусом і пропорційним зростанням лицьового скелета. Тому порада всім батькам: правильно піклуйтеся про здоров’я зубів з раннього дитинства, і красива посмішка дитини буде радувати вас довгий час!

http://veslo.org/

  • Здоровий спосіб життя
  • Здоров’я дитини
  • Гірудотерапія
  • Ваша аптечка
  • Застуда і грип
  • Ароматерапія