Аптечна довідка
+380(32) 242-59-91

pict_piyavki1Медичні п’явки є вельми своєрідним лікувальним засобом. Його терапевтична дія виникає в результаті тонкої, погодженої і швидкої роботи цілого комплексу органів цієї складно побудованої тварини. І тому важливий правильний догляд за п’явками, щоб вони могли надати допомогу і щоб їх була достатня кількість для повсякденного вживання в лікувальних установах і в кожній сім’ї, де є хворі, що потребують їх.

Для збереження п’явок важливо, щоб штучно створювані умови їх життя як можна більш відповідали природним. Зберігання п’явок буває кімнатним — в малих ємностях ,— або в болотах, ставках і штучних розсадниках на біологічних фабриках, куди їх доставляють для розмноження, виловлюючи в болотах, але краще — що мешкають в швидких і проточних водах. Із самого початку успіх зберігання п’явок в кімнатних умовах залежить від посуду, що вживається для їх зберігання. Можливі різні його види: скляний (великі і маленькі банки), глиняний (банки, горщики, великі і малі глеки). У минулому столітті використовувався навіть дерев’яний посуд.

Судячи по такій різноманітності ємкостей для зберігання п’явок, мають бути різні і способи цього зберігання їх для лікувальної мети. Але зараз поставлено так, як сказано в прислів’ї: «Що місто, то норов, що село, то повір’я». Лікарі і всі люди, що використовують п’явки, повинні чітко знати і дотримуватись всіх правил для користі людини і самих тварин, що її приносять. Зьбрігання п’явок для медичного вживання не представляє

У невеликі ємності (трилітрова скляна банка), наполовину наповнені водою, не можна садити більше п’ятдесяти тварин і не більше десяти в літрову. Найголовніше правило для оберігання п’явок від хвороб — добре їх зберігання, а в разі захворювання п’явки — відділення її від здорових, бо одна хвора може заразити всіх п’явок в банці. Молодих і жвавих п’явок середньої величини треба пускати в одну банку, а тих, які рухаються мляво і повільно згортаються в клубок, слід тримати в окремій, поки вони не поправляться.

П’явки, поміщені у великій кількості в одну посудину, в перші дні виробляють багато випорожнень, що забарвлюють воду в зелений колір, що служить ознакою їх здорового стану. Ємкість, де зберігаються п’явки, має бути наполовину або на 2/3 заповнена відстояною звичайною водою (звичайно, краще б річковою, озерною або дощовою), але у жодному випадку не кип’яченою, не ключовою і не колодязною — така вода містить в собі вапняні частки, від яких п’явки стають неспокійними, а потім ранять одна одну і стікають кров’ю. В оптимальному варіанті на кожну пявку має припадати від 40 до 120 см куб. води.

Гарантом здоров’я і постійної активності п’явок служить охайний і чисте їх зберігання. Слід регулярно міняти воду, і температура нової води має бути не нижче за ту температуру, в якій п’явки знаходилися напередодні; взимку це роблять через сім днів, влітку — двічі в тиждень, а у велику жару щодня і обов’язково при озелененні води, появі слизу з бурими плямами, плаваючої від п’явки шкірки. Зміна води завжди тривожна для них, особливе те, що стосується чіпання тварин руками.

Ідеальний, але трудомісткий спосіб — це витягання з ємкості старої води губкою або разом з водою п’явок можна обережно перелити в друшляк (прикріплені до стінки можуть бути залишені в банці) і відстояною водою легко омити тіло від слизу, який, закриваючи дихальні отвори, веде або до захворювання п’явок, або до їх смерті. Можна також обережно перекласти п’явки дерев’яною ложкою із старої ємкості в нову з чистою водою, де бажано мати трохи ретельно промитого піску, а для підтримки води довгий час в свіжому стані і для запобігання її псуванню — невелика кількість добре прожареного деревного або тваринного вугілля (в цьому випадку в одній і тій же воді, без її загнивання, можна цілий рік зберігати невелику кількість п’явок, близько дванадцяти). Завдяки піску і вугіллю п’явки мають можливість стирати з себе слиз, що неможливе в чистій воді. Цими ж властивостями володіють і деякі рослини, що можна вводити в ємність: водяний трилисник (Trifolium fibrinum), декілька зв’язаних в пучки стебел болотяного хвоща (Equisetum polustre), що містить удосталь кремнієвих сполук (крім того, п’явки труться об жорсткі стебла і добре очищають свою шкіру від слизу), водяний копр (Myriophyllum verticillatum), водяна капуста (Potamogeton natans), плаваюча ряска (Lem-па natans) і ін.

Великою помилкою є додавання у воду, де зберігаються п’явки, цукру, меду, патоки і інших подібних до них речовин, як і крові, для ніби-то кращого живлення тварин, запобігання їх захворюванням і зменшенню смертності. Все навпаки: замість користі цим завдають шкоди, бо це веде до загнивання води, особливо в літній час, і нищить п’явки. Якщо в банці виявляють тварин, що околіли, їх слід негайно вийняти, щоб вони не псували воду і не заражали здорових. Хворі п’явки пізнаються по тому, що вони лежать витягнуті на дні посуду і нвколо них видніється буруватий слиз з білими крупинками.

Банку слід добре виполіскувати і у жодному випадку не застосовувати для її миття синтетичні хімічні засоби. Горло банки потрібно накрити шаром полотна і притиснути, розрівнюючи, гумкою або сполученою гумовою трубкою. Можна закривати її поліетиленовою кришкою, заздалегідь проткнув ножицями в багатьох місцях, переважно в центрі, для доступу повітря, інакше п’явки задихнуться. Не можна зав’язувати банку марлею — вони прогризуть її і розповзуться.

Тримати ємність треба в прохолодному приміщенні, де по можливості підтримується температура в межах 12 °С і не нижче 3 °С, при якій вони наражаються на небезпеку замерзнути. П’явки легше переносять повільний перехід від тепла до холоду і навпаки, ніж швидкий, раптовий жар, і можуть витримати навіть 38 градусів тепла і 6 °С холоду. Примітно, що молоді п’явки виносять підвищену температуру краще старих, які зате не так чутливі до холоду. У жарку літню пору року ємкість обов’язково потрібно зберігати в прохолодному місці, виносити на свіже повітря, а зимою – тримати в теплій кімнаті.

Повітря в приміщенні має бути чистим, особливо в зимовий час, не мати жодних запахів, тютюнового диму. Не повинно бути і шуму, бо навіть самий незначний звук може стривожити п’явок і спричинити їх пожвавлення і повільні скорочення тіла; при частому повторенні шуми вельми несприятливо позначаються на голодних тваринах і сприяють їх виснаженню.

Для захисту п’явок від сильного світла приміщення краще затемнити або покрити банку легким темним полотном, що періодично потрібно знімати, а можна нижню частину її закрасити чорною фарбою.

П’явок, що напилися крові, ніколи не можна вводити в ємність, де зберігаються голодні п’явки. Їх потрібно знищити (заливши хлором, наприклад) і спустити в унітаз.

  • Здоровий спосіб життя
  • Здоров’я дитини
  • Гірудотерапія
  • Ваша аптечка
  • Застуда і грип
  • Ароматерапія